Certyfikat Energetyczny
Z dniem 28 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy o konieczności posiadania Świadectwa Charakterystyki Energetycznej.
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej ( certyfikat energetyczny )?
Świadectwo energetyczne określa zapotrzebowanie danego budynku na energię potrzebną do zaspokojenia potrzeb jego użytkowników. Mowa tu między innymi o ciepłej wodzie użytkowej, ogrzewaniu czy wentylacji.
Kto musi mieć świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w określonych przepisami przypadkach. Muszą je posiadać właściciele budynków, ale tylko wtedy, gdy chcą:
-
sprzedać lub wynająć nieruchomość;
-
oddać dopiero co wybudowaną nieruchomość do użytku.
z obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego zwolnione są:
-
miejsca kultu religijnego;
-
obiekty będące zabytkami i podlegające ochronie z tego tytułu;
-
budynki o przeznaczeniu gospodarczym, które są niewyposażone w instalacje zużywające energię (oprócz oświetlenia wbudowanego);
-
budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 metrów kwadratowych.
Nabywca lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania świadectwa.
Jak zdobyć świadectwo energetyczne i kto je wystawia?
Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego wymaga od właścicieli nieruchomości sporządzenia odpowiedniego dokumentu. Charakterystyka może zostać opracowana przez osobę, która spełnia określone w przepisach wymagania.
Ważność świadectwa
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwa przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023 r.) zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone. Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).
Kary za brak świadectwa energetycznego.
Kary za brak certyfikatu energetycznego będą obejmować właścicieli nieruchomości, którzy sprzedali lub wynajęli obiekt bez dołączenia ważnego świadectwa energetycznego.
Notariusz odnotowuje w akcie notarialnym przekazanie nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej i poucza o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku.
Nie zostały ustalone górne granice grzywny, jednak przypuszcza się, że za brakujący dokument będzie trzeba zapłacić nawet 5000 zł.
Nowelizacja ustawy wchodząca w życie 28 kwietnia 2023 roku precyzuje przepisy dotyczące sporządzania charakterystyk energetycznych i dostosowuje je do prawa unijnego. Wówczas zaczną się odbywać obowiązkowe kontrole ogrzewania. Ich specyfika będzie się różnić w zależności od źródła ciepła w budynku.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwa-charakterystyki-energetycznej
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000497
Ustawa z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ustawy – Prawo budowlane
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002206